Afrika okyanus doğuracak! ‘Maraş’taki 500 yıllık enerji 8 ila 10 metre kaydırdı’

YENİ BİR SU KÜTLESİ OLUŞACAK

Yaşanan gelişmelerin ardından bilim insanlarının bölgede yaptığı araştırmalar, çatlağın aslında Doğu Afrika’yı kıtanın geri kalanından ayırarak yeni bir okyanusun ortaya çıkmasına sebep olacak bir açılma olduğu sonucuna ulaştı. Bu sonucun Uganda ve Zambiya gibi etrafı karayla çevrili ülkelerin muhtemelen birkaç milyon yıl içinde kendi kıyı şeritlerine sahip olmasıyla birlikte yeni bir su kütlesinin yavaş yavaş oluşumuna yol açabileceği ifade ediliyor.

Oluşmaya başlayan çatlağın Afrika, Arap ve Somali levhasının kesişme noktasında bulunduğuna dikkat çeken bilim insanları, Arap ve Somali levhasının 30 milyon yıldır Afrika levhasından uzaklaştığını hatırlatarak çatlağın, Doğu Afrika Rifti’nin tektonik hareketleriyle ilişkili olduğunu ifade etti. Jeologlar, bölgede yaşanan hareketliliği GPS cihazları kullanarak milimetrik şekilde ölçebildiklerini belirtti.

AFRİKA KITASI İKİ PARÇAYA AYRILACAK’

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde emekli profesör olan deniz jeofizikçisi Ken Macdonald, yaşanan gelişmelere ilişkin, “Yapılan ölçümlerde kullanılan cihazlarla bölgedeki hareketliliği milimetrik hesaplamalarla ölçebilirsiniz. Ölçümlerden aldığımız sonuçlar arttıkça bölgeye dair çok daha iyi bir fikir edinebiliyoruz. Milyonlarca yıl içinde oluşan bu çatlak bir vadi halini alacak. Bu vadi Aden Körfezi ile Kızıldeniz tarafından doldurulacak. Afrika kıtası iki parçaya ayrılarak küçülecek ve Hint Okyanusu’nda Etiyopya ve Somali’nin bazı kısımlarından oluşan büyük bir ada olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir