AKP’li isimlerden Reuters’a ekonomik kriz itirafı: Sıkıntı yaşıyoruz, tartışılacak tarafı yok

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, ajansa demeç veren AKP’li yetkililer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in görüşmesinden ‘istenmeyen’ bir sonuç çıktığını belirtti.

“Erdoğan, seçimlerden önce ekonomik güvenilirliği onarmaya çalışıyor” başlığı ile yayınlanan haberde, Şimşek’i geri döndürme girişiminin “ekonomik güvenilirliği yeniden inşa etme çabasına işaret ettiğini” yazan Orhan Coşkun ve Jonathan Spicer, AKP’li isimlerle konuştu.

Reuters’a açıklamalarda bulunan üst düzey bir hükümet yetkilisi, AKP içerisinde Şimşek’in geri dönmesine ilişkin görüş ayrılıkları olduğunu aktardı. İsmi paylaşılmayan AKP’li başka bir yetkili ise, Şimşek’in dönüşünün anketlere olumlu yansıyacağını dile getirdi. Söz konusu isim, “Şu anda ekonomik tabloyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Bunun tartışılacak bir tarafı yok” dedi ve “yeni adımlar atılması gerektiğini” dile getirdi.

Başka bir parti yetkilisi ise, seçim beyannamesinin ekonomi alanında “serbest piyasa yanlısı ortodoks yaklaşımlar yerine daha dengeli ve karma politikalar içerebileceğini” söyledi.

“Türk Lirası 5 yılda yüzde 80 değer kaybetti”

İktidarın ekonomi politikalarının değerlendirildiği analizde, “Erdoğan’ın ekonomik büyümeyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürme kararlılığı geçtiğimiz yıl enflasyonu yüzde 85’in üzerine çıkardı. Türk Lirası, beş yıl içinde dolar karşısında değerlini yüzde 80 oranında kaybetti. 6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ekonomik maliyetinin yaklaşık 104 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve bu da baskıyı artırıyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir