Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100, bir kez daha 5.000 seviyesinde reddedildi

Investing.com – BIST 100 endeksi, güne hafif alıcılı başladıktan sonra 5.000 puan bandına doğru hareketlendi, ancak bu bölgede kalıcı olamadı.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 5.028 puan seviyesine kadar yükseldikten sonra bu noktada başlayan satışlarla son saatte 4.950 seviyesinin altına sarktı. Endeks böylece geçen hafta 5.000 puan seviyesini kaybettikten sonra bu seviyede direnç görmeye devam ediyor.

Borsa İstanbul, günün ikinci yarısında yönünün aşağı çevirirken kapanışa doğru inşaat, petrokimya ve bankalar %1’in üzerinde değer kaybıyla düşüşe öncülük etti. Elektrik, bugün %2,5’in üzerinde değer artışıyla pozitif ayrışan sektör oldu. Ardından telekomünikasyon, metal ürünleri ve bilgi teknolojileri pozitif görünümünü korudu.

BIST 100 endeksleri arasında ALFAS, bugün tavan fiyatına ulaşarak en çok kazandıran hisse oldu. EUREN, SMRTG, ECILC ve TKNSA ise %4 -%6 bandında değer artışlarıyla ilk sıralarda yer aldı. KCAER, TUPRS ve SISE hisseleri ise bugün %2 bandına düşüş en çok kaybettiren BIST 100 hisseleri oldu.

Borsa İstanbul genelinde ALFAS ile birlikte AKFYE, IHAAS, SEKUR, MARKA, COSMO tavan fiyatından işlem gören hisseler oldu. DOGUB ve DGGYO ise kapanışa doğru taban fiyatından işlem görerek en çok kaybettiren hisseler oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şunları söyledi:

Yurt dışı piyasalarında Avrupa endeksleri kapanışa doğru yönünü aşağı çevirdi. ABD endeksleri arasında Nasdaq, açılışta %1 ve S&P 500 %0,3 düşüşe güne başlarken Dow Jones %0,2 oranında kısmi değer kazancına sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa verileri, adil değeri, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir