Erişim engeli sonrası Ekşi Sözlük, yeni kurallarını duyurdu

Sosyal medya platformu Ekşi Sözlük’e 21 Şubat’ta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından erişim engeli getirilmişti. Sözlük yönetiminin karara itirazına rağmen siteye erişim yasağı sürüyor.

Sitenin tekrar erişime açılması için hukuki süreç devam ederken, Ekşi Sözlük yöneticileri tarafından yeni sözlük kuralları açıklandı.

Ekşi Sözlüğün yeni kuralları şöyle:

• Bir kullanıcının başlık açması, yazar olduktan sonra 6 ay geçmedikçe ve 100 entry’i tamamlamadıkça mümkün olmayacak. Bu kriter sebebiyle çaylaklar da başlık açamayacak.

• Her ne sebeple olursa olsun çaylak edilen yazar, çaylaklık süresi bittikten sonra 6 ay geçmedikçe ve 100 entry’i tamamlamadıkça başlık açamayacak.

• Hukuka aykırılık sebebiyle entry’si silinen yazar 1 ay boyunca başlık açamayacak

• Başlık açma kuralını sağlayamayan yazarların entry’leri gündem algoritmasına etki etmeyecek.

• Belirlenen kriterler sebebiyle başlık açamayan ve gündem algoritmasını etkileyemeyen yazarların hukuka aykırılık sebebiyle entry’lerinin silinmesi halinde, 6 aylık süreye silinen entry başına 1 ay eklenecek.

Ne olmuştu?

BTK, Ekşi Sözlük’e erişimi, ‘kamu düzenini koruma’ gerekçesiyle 21 Şubat’ta engellemişti. BTK, erişim engeli kararına herhangi bir paylaşımı gerekçe göstermemişti. Ekşi Sözlük’ün 2 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamada erişim engelinin kaldırıldığı duyurulmuştu.

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğiʼnin Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli kararını kaldırmasına BTK tarafından itiraz edilmiş, yapılan itirazı inceleyen 5. Sulh Ceza Hakimliği itirazı onaylayarak Ekşi Sözlükʼe erişim engeli getirilmesini kesinleştirmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir