Kocakarı Soğukları Ne Zaman? Berdül Acüz Soğukları Nedir, Ne Zaman Gelecek?

Mart ayının ortalarına gelmemizle birlikte Kocakarı Soğukları da merak konusu oldu. Her sene Mart ayının ortalarında yaşanan son soğuklar olarak adlandırılan Kocakarı Soğuklarının bu sene ne zaman geleceği araştırılıyor. Berdül’acüz olarak da bilinen Kocakarı Soğuklarında geçmiş senelerde kar yağışları bile görüldüğü biliniyor. Peki Kocakarı Soğukları ne zaman gelecek? 2023 Berdül’acüz ne zaman başlıyor, bitiyor?

İşte detaylar…

Her yıl Mart ayının gelmesiyle birlikte soğuk havanın etkisinde kalınan döneme Kocakarı Soğukları adı verilmektedir.

Mart ayı aslında bahar ayıdır ve sıcak havanın müjdecisi cemrenin düşmesiyle bilinir. Bu yıl havalar mevsim normallerinin üzerinde seyretse de Mart ayındaki durum merak konusu oldu. Neredeyse her sene ülkemizde Mart ayında soğuk hava dalgası yaşanıyor. Bazı bölgelerde kar yağışı bile görülebiliyor. Bu soğuklara ‘Kocakarı Soğuğu’ adı veriliyor.

Kocakarı Soğukları Ne Zaman?

Mart ayının gelmesiyle birlikte Kocakarı Soğukları da gündeme geldi. Kocakarı Soğukları Rumi ve miladi takvime göre hesaplandığı biliniyor. Buna göre 2023 yılında Kocakarı Soğuklarının Rumi takvime göre 26 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında, Miladi Takvime göre ise 11-17 Mart arasında görülmesi bekleniyor. 

Son haftalarda ülkemizde hissedilen soğuk havaların önümüzdeki günlerde etkisini yitirmesi bekleniyor. Ancak uzmanlar Mart ayında görünen güneşe aldanılmaması konusunda uyarılarına devam ediyor.

Berdül Acüz Nedir?

Kocakarı Soğuklarına aynı zamanda Berdül Acüz olarak da bilinmektedir. Berdül Acüz ise ismini bir benzetmeden alır. Acüz kelimesi omurgamızın ‘kuruk sokumu’ kısmına verilen isimdir. Yani bu benzetme, bir kişinin bu soğuklarda kuyruk sokumuna kadar üşüyeceği anlamına gelir. 

Acüze aynı zamanda Arapça’da kocakarı anlamına gelir. Bu iki kelimenin anlamı birleştirilmiş ve zaman içerisinde Kocakarı Soğukları olarak anılmaya başlamıştır.

Peki Cemre ne zaman düşüyor? Bahar ne zaman gelecek?

Kocakarı soğuklarından önce Cemre düşmesi dediğimiz olay gerçekleşiyor. Cemre düşmesi ise baharın müjdecisi olarak biliniyor. Cemrenin her yıl Şubat ve Mart aylarında düştüğü biliniyor. 

2023 yılında ise ilk cemre 20 Şubat’ta havaya düştü. İkinci cemre 27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre de 6 Mart 2023 günü toprağa düştü. Kocakarı soğuklarının ardından da baharın hissedilmeye başlanacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir