Memura hükümetin teklifi belli oldu… 2024 için 14 artı 9 2025 için 6 artı 5

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarında alacağı zamlar için yürütülen pazarlık turunda ikinci görüşme gerçekleşti. İlk olarak memurlardan gelen talebi değerlendiren kamu, kendi zam teklifini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9; 2025 ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum” dedi. Memurlar ise iki yıl için yüzde 110 zam yapılması, zamların üçer aylık dilimler halinde gerçekleşmesi ve kira yardımında bulunulması talepleriyle masaya oturmuştu.

Tarafların bir araya geldiği görüşmede konuşan Işıkhan, memurlar için yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde bu dönemki toplu sözleşmeyi de uzlaşıyla sonuçlandıracaklarına inandıklarını söyledi.

SENE BAŞINDA YÜZDE 25 ENFLASYON FARKI OLUR

Kamu çalışanlarının yaşam standartlarının yükseldiğini ve en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya, en düşük memur emeklisi maaşının ise 9 bin 876 liraya çıkarıldığını belirten Işıkhan, “Kamu görevlilerine Ocak 2024’te yüzde 25 oranında enflasyon farkı vereceğimizi öngörüyoruz. 2024-2025 toplu sözleşmeleri çerçevesinde kamu işveren heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9; 2025 ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum. Ocak 2024’te itibarıyla enflasyonu dikkate aldığımızda yüzde 42’yi bulan artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci altı aylık döneminde kümülatif artış yüzde 54’ün üzerinde olacaktır. Temennimiz odur ki, paydaşlarla uzlaşı içinde imzalayalım” ifadelerini kullanıldı.

REVİZE EDİLSİN

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise teklifin açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada revize yeni bir teklif beklediklerini vurguladı. Tekliflerinde bulunan 7 bin 650 TL’lik kira yardımına dikkat çeken Yalçın şöyle devam etti:

“Memurlar kiralar konusunda ciddi anlamda zorlanmakta. Onun için kiralarla ilgili de teklifin gelmesini bekliyorduk. Memur emeklilerinin de çok zorlandığını ve seyyanen zammın emeklilere yansıtılması gerektiğini belirttik. Tüm bunları çalışmak için yeterli zaman vardı. Bunlara ilişkin cümle kurulmadı. Kamuda bazı grupların sosyal haklarına ilişkin itirazlar herkesin gündeminde. Bunlarla ilgili cümle kurulabilirdi. 967 teklif masada. Gelen teklifi bu anlamda çok yeterli bulmadığımızı ve ’nın enflasyon hedefinin 10 puan gerisinde olan bir teklifi yadırgadığımızı ifade ediyor, hiç vakit kaybetmeden yeni teklifin getirilmesi için çalışmanın yapılmasını istiyoruz.”

ANLAŞMA OLMAZSA HAKEM HEYETİNE GİDER

Memur-Sen ağustos ayı başında teklifini açıklamıştı. Teklifte 2024 yılı için birinci üç ayda yüzde 25, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış yapılması bulunuyor. 2025 yılı içinse birinci altı ayda yüzde 15, ikinci altı ayda yüzde 15 artış istenirken, her iki yıl için de yüzde 10 refah payı talep ediliyor. 1 Ağustos itibarıyla başlayan müzakereler 22 Ağustos’a kadar devam edecek. 26-31 Ağustos arasında da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu karar alacak, kurulun alacağı karar bağlayıcı olacak ve 31 Ağustos itibarıyla toplu sözleşme süreci tamamlanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x