Son Dakika: Eski başkan Donald Trump hakim karşısında! Tutuklama kararı çıkabilir

Yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında “sus payı” ödediği suçlamasıyla hakkında dava açılan eski ABD Başkanı Donald Trump, New York’ta saat 20.40’ta mahkemeye geldi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Hakkında ceza davası açılan ilk eski ABD Başkanı olan Trump, büyük bir kalabalığın beklediği ve tepesinde helikopterlerin uçtuğu mahkemeye gizli bir kapıdan girdi. Gözaltına alınan Trump, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında hakim karşısına çıktı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Trump’ın hakim karşısına çıkacağı Manhattan Ceza Mahkemesinin önü bir gün önceden basın mensuplarıyla doldu. Polis, mahkeme bölgesini demir bariyerlerle çevirerek etrafta geniş güvenlik önlemleri alırken, mahkeme bölgesinde bulunan sokak ve caddeler de trafiğe kapatıldı.

GRUPLAR HALİNDE TOPLANDILAR

Eski Başkan Donald Trump’a yönelik soruşturmayı yürüten Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, sabah saatlerinde mahkeme binasına gelirken, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Milletvekili George Santos’un da mahkeme binasına girdiği görüldü. Trump karşıtı ve destekçisi küçük gruplar da sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleri ile kendileri için ayrılmış binanın önündeki parkta yerlerini aldı.

“BRAGG, BÜTÜN ENERJİSİNİ TRUMP’A HARCIYOR”

Ellerinde Trump’a destek veya cezalandırılması çağrısı yapan pankartlar taşıyan kişiler arasında zaman zaman sözlü ve fiziki sataşma ve arbede yaşandı. İsmini Dion olarak veren Trump destekçesi biri, Manhattan Başsavcısı Bragg’in Trump yerine New York’taki suçlara odaklanması gerektiğini belirterek, “Bragg, bütün enerjisini Trump’a harcayarak suçluları sokakta bırakıyor.” şeklinde konuştu.

“TRUMP KORKUNÇ BİR İNSAN”

“SİYASİ CADI AVI”

ABD’de 2024 başkanlık seçimlerine aday olan Trump, 18 Mart’ta Manhattan Bölge Savcısının yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında sus payı ödemesiyle ilgili yürütülen soruşturma sonucunda büyük jüri tarafından suçlanmıştı. Suçlamalara “siyasi cadı avı” şeklinde tepki gösteren Trump, Florida’daki malikanesinden dün New York’a ifade vermek için özel uçağı ile gelmişti.

30’DAN FAZLA SUÇLAMAYLA KARŞI KARŞIYA

ABD medyasında, Trump hakkındaki iddianamede, 30’dan fazla suçlama bulunduğuna dair bilgiler yer alıyor. Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen bir suçlama nedeniyle hakim karşısına çıkacak ilk eski başkan olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir