Danıştay’dan çimento fabrikasının talebine ret…

Kenan GÜRBÜZ

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’daki Deştin Mahallesi’nde çimento fabrikasına karşı köylülerin başlattığı mücadele sonuç vermiş, “ÇED olumlu” kararına karşı yurttaşların açtığı dava kapsamında, Muğla 2. İdare Mahkemesi, “ÇED olumlu” kararını iptal etmişti.

‘ÇED olumlu’ kararının iptal edilmesinin ardından fabrikaya inşaat ruhsatını veren Menteşe Belediyesi ekipleri, fabrikada inceleme yapmış ve inşaatı mühürleyerek yapı ruhsatını iptal etti.

‘ÇED olumlu’ kararının iptal edilmesi kararın ardından davalılar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., temyiz yoluna giderek kararın bozulması ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay 4’üncü Dairesi, yürütmenin durdurulması talebin reddine oybirliğiyle karar verdi.

Danıştay kararında “Dosyadaki bilgi ve belgelerin incelenmesinden, temyiz aşamasında yürütmenin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bir hususun ileri sürülmediği görülmüştür. 2577 sayılı Kanunun 52. maddesi uyarınca, Mahkeme kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle; yürütmenin durdurulması isteminin reddine, 09/11/2023 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” İfadeleri yer aldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x