DSÖ’den İsrail’in hastane tehdidine tepki

AA

Gazze’yi abluka altına alan İsrail, masum sivilleri öldürmeye devam ediyor…

Yardımları engelleyen ve hastane vurarak savaş suçu işleyen İsrail, gelen tepkilere ise kulaklarını tıkamış durumda.

Hastaneleri vurmaya devam edeceğini söyleyen İsrail, Kudüs Hastanesi’nin tahliye edilmesini istedi.

Bu isteğe ise Dünya Sağlık Örgütü’nden sert tepki geldi. DSÖ’den yapılan açıklamada, hastanelerin korunması gerektiği söylendi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Kudüs Hastanesinin tahliyesinin istenmesiyle ilgili rahatsız edici aldıklarını belirtti.

“Sağlık hizmetlerinin kutsallığına saygı gösterilmeli”

Ghebreyesus, “DSÖ’nün defalarca vurguladığı gibi aşırı kalabalık olan bu hastanelerin hastaları güvenli bir şekilde tahliye etmesi mümkün değil. Hastanelerin hayat kurtarma işlevlerini yerine getirmelerine izin verilmeli. Hastanelerin korunması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

DSÖ’nün Doğu Akdeniz Bölge Ofisi, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Kudüs Hastanesinin tahliyesinin istemesine dair endişe verici haberlerin olduğu belirtildi.

Paylaşımda, “Hastane içinde hasta ve yaralılar ile sağlık çalışanları var. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişi de hastanenin bulunduğu alanda sığınacak yer arıyor. Sağlık hizmetlerinin kutsallığına her zaman saygı gösterilmeli.” ifadeleri yer aldı.

İsrail gözünü hastanelere dikmiş durumda

İsrail’in abluka altındaki Gazze’nin güneyinde yer alan Kudüs Hastanesinin “bombalamaya hazırlık olarak” derhal boşaltılmasını istediği bildirilmişti.

Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail işgal güçlerinden Gazze’nin güneyinde yer alan Kudüs Hastanesinin bombalanacağı yönünde tehdit alındığı” belirtilmişti.

Açıklamada, “İsrail ordusunun, 400’den fazla hasta ile buraya sığınan 12 bin kişinin bulunduğu Kudüs Hastanesinin acilen boşaltılmasını istediği” kaydedilmişti.

İkinci bir hastane katliamı konusunda uyarı

İsrail’in derhal boşaltılmasını istediği Kudüs Hastanesinin yönetimi ve sağlık personeli hastaneyi tahliye etmeyi reddederken, Hamas’a bağlı hükümet, ikinci bir hastane katliamı konusunda uyarmıştı.

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, Kudüs Hastanesi yönetimi ve sağlık personelinin, hasta ve yaralıların taşınmasının zorluğundan dolayı hastanenin tahliye edilmesini kabul etmediğini söylemişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x