Dünyanın En Zengin Ailesini Tahtından Ettiler

Bu yılın en zengin ailesi belli oldu, Bloomberg’in her yıl yaptığı sıralamada birincilik değişti.

Bloomberg’in yıllık zenginler sıralaması belli oldu. Walmart’ın sahiplerini geride bırakan Abu Dhabili Nahyan Hanedanı ilk kez listeye girdi.

Nahyan Hanedanı ilk kez Bloomberg’in yıllık aile servetleri sıralamasına katıldı ve listeye en üst sıradan giriş yaptı.

Bloomberg “Kenara çekilin Waltonlar. Bir aile daha dünyanın en zengin hanedanı olarak ortaya çıktı.
Nahyan Hanesi ilk kez Bloomberg’in yıllık aile serveti sıralamasına katıldı ve bunu en üst sıralarda gerçekleştirdi” diye yazdı.

Abu Dhabi’li Al Nahyan hanedanı 305 milyar dolarlık servetleriyle Walmart Inc. şirketinin sahibi Walton’ları 45 milyar dolar farkla geride bıraktı. Listeye yeni giren bir diğer isim ise 5 numarada yer alan Katar kraliyet ailesi Al Thani oldu.

Bir grup olarak, dünyanın en zengin aileleri son sıralamadan bu yana 1,5 trilyon dolar daha zenginleşti.

Bloomberg Nahyanlar hakkında şöyle yazdı: “Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Abu Dabi, ülkenin başkentidir ve petrol rezervlerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu yerdir. İktidardaki Al Nahyan ailesi, petrolün ekonomiyi ve kraliyet maliyesini dönüştürmesinden önce bile onlarca yıldır BAE’yi oluşturan bölgeye başkanlık ediyordu.


Walton ailesi dünyaca ünlü Walmart perakende zincir mağazalarının sahibi.

Abu Dabi hükümdarı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan aynı zamanda ülkenin cumhurbaşkanıdır. Diğer aile üyelerinin hem hükümette hem de özel sektörde rolleri var; bu da devletin çıkarları ile kişisel çıkarlar arasındaki çizginin bulanıklaşmasına neden oluyor. Ulusal güvenlik danışmanı Şeyh Tahnoon, neredeyse 1,5 trilyon dolar değerindeki varlıkları – hem kişisel hem de devlet fonlarını – yönetiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x