İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: Riyad’la normalleşme, Gazze’den çıkışın anahtarıdır

AA

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Suudi Arabistan’la normalleşmeye ilişkin konuştu.

Herzog, Riyad ile diyalog sürecinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Bu mesaj, Herzog’un, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 54. Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) yaptığı konuşmada verildi.

“Savaştan yeni bir ufka doğru çıkmanın anahtarı”

Herzog, “Açıkçası, tüm normalleşme sürecinin bir parçası olarak Suudi seçeneği, savaştan yeni bir ufka doğru çıkmanın anahtarıdır.” dedi.

Riyad yönetimiyle normalleşmenin “hâlâ hassas ve kırılgan olduğunu” belirten Herzog, olası bir normalleşmenin ezberleri bozacağını iddia etti.

“Özgür dünya için bir savaş veriyoruz”

İsrail’in Orta Doğu’da Avrupa ve ABD’ye yönelebilecek tehditleri engellediğini savunan Herzog, “Tüm insanlık için, özgür dünya için bir savaş veriyoruz.” açıklamasında bulundu.

“İsrail olmasaydı, sıra Avrupa’da olurdu”

Herzog, İsrail ordusunun Gazze’ye saldırılarına ve Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’la yaşanan çatışmalara değinerek “İsrail olmasaydı, sıra Avrupa’da olurdu ve sonrasında ABD…” değerlendirmesini yaptı.

136 İsrailli esirin serbest bırakılması çağrısı

Cumhurbaşkanı Herzog, halihazırda 136 İsrailli esirin Hamas’ın elinde olduğunu ve söz konusu esirlerden 4’ünün 2014’ten bu yana Gazze’de tutulduğunu belirtti.

Herzog, uluslararası kamuoyuna “İsrailli esirlerin serbest bırakılması yönünde çaba gösterilmesi” çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 10 bin 300’ü çocuk, 7 bin 100’ü kadın olmak üzere 24 bin 448 Filistinli öldürüldü, 61 bin 504 kişi yaralandı.

Enkaz altında hâlen binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x